niedziela, 29 września 2013

Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem

Autorska Galeria Władysława Hasiora jest obecnie filią Muzeum Tatrzańskiego. Powstała w dawnej leżakowni sanatorium "Warszawianka", wybudowanej w 1935 r. Dzięki adaptacji pomieszczeń powstały wielopoziomowe wnętrza, spełniające funkcję sal wystawowych, koncertowych oraz mieszkania i pracowni artysty. Działalność Galerii zainaugurowano w lutym 1985 roku.
W Galerii Władysława Hasiora znalazły swoje miejsce sławne sztandary, kompozycje przestrzenne i rzeźby. Ich tworzywem są zwyczajne przedmioty, które w rękach artysty nabrały nowych znaczeń. Prace opatrzone metaforycznymi, dowcipnymi, a niekiedy przekornymi tytułami skłaniają do zastanowienia nad światem współczesnym i sztuką. Artysta z swej twórczości był wierny ludowym wpływom ziemi podhalańskiej, gdzie mieszkał i tworzył.

Władysław Hasior był rzeźbiarzem, malarzem i scenografem związanym z Podhalem. Zmarł w 1999 roku i wszystkie swoje dzieła, fotografie jak również rzeczy osobiste przekazał Muzeum Tatrzańskiemu.

Źródło: www.muzeumtatrzanskie.com.pl

* * *

















*  *  *




Prezentowane powyżej fotografie wykonałam podczas wizyty w Zakopanem w 2008 roku.




sobota, 28 września 2013

Władysław Hasior / Czas niedomknięty - Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy

W sobotę w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy otwarto retrospektywną wystawę dzieł Władysława Hasiora - artysty rzeźbiarza, malarza i scenografa, przez całe życie związanego z Podhalem.
Na wystawę złożyło się około sto prac, w tym sztandary, portrety, asamblaże, a także fotografie instalacji plenerowych i prac znajdujących się w galerii Muzeum Tatrzańskiego na wystawie stałej oraz prezentacja multimedialna.
Wystawę można oglądać do 24 listopada 2013 r.



















niedziela, 16 czerwca 2013

V weekend z mennonitami w Chrystkowie

W dniach 15 i 16 czerwca 2013 roku w Chrystkowie odbył się piąty „Weekend z mennonitami”. Impreza była kiepsko rozreklamowana w lokalnych mediach, więc nie pojawiły się tłumy. Z mojego punktu widzenia to nawet dobrze. Nie musiałam wspinać się na palce i walczyć łokciami, żeby cokolwiek zobaczyć i zarejestrować :-)

W programie były między innymi wykłady o historii, kulturze i tradycjach mennonitów, turniej kulinarny szkół gastronomicznych, warsztaty serowarskie, zawody w łowieniu ryb na leszczynową wędkę oraz pokazy pracy starych maszyn rolniczych.



* * *

TURNIEJ KULINARNY SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH









* * *

WARSZTATY SEROWARSKIE