11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała pełnię władzy Józefowi Piłsudskiemu. 11 listopada 1918 r. to także data podpisania kapitulacji przez Niemcy i zakończenia I wojny światowej. Po ponad 120 latach pod zaborami Polska odzyskała niepodległość.
Święto Niepodległości ustanowiono ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. (DzU.1937.33.255) i po raz pierwszy uroczyście obchodzono 11 listopada 1937 r. Do wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwukrotnie: w 1937 i 1938 r. Po drugiej wojnie światowej przywrócono je dopiero w 1989 r. ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości (DzU.1989.6.34).
Święto Odzyskania Niepodległości to święto radości. Organizowane są parady, marsze i wiece. Są też stare samochody, grupy rekonstrukcyjne, husarze na koniach, występy zespołów muzycznych i tanecznych oraz biegi niepodległości. Na ulicach miast świętują tysiące ludzi z biało-czerwonymi flagami i kotylionami.
Poniżej moja fotorelacja z Bydgoszczy.
Kocham wolność - Chłopcy z Placu Broni. Świetny teledysk - kliknij i zobacz.
Ludwiko, gdybym Ciebie nie znał to już za zrobienie tych pięknych fotografii będących wzruszającym zapisem bydgoskich uroczystości bardzo bym Ciebie polubił. Z uznaniem mogę wyrażać się dla Twojej umiejętności łączenia wiedzy o historii odzyskania niepodleglości i ustanowienia Święta Niepodległości w 1937 roku i przywrócenia jego obchodów w roku 1989 z tym co widziałaś w dzisiejszym dniu świątecznym. Nie mogłem dzisiaj wyjść na spacer i być świadkiem tego co działo się w mieście ale dzięki Tobie delektuję się tym co widzę na fotografiach Twego autorstwa. Są wspaniałe.Dziękuję Tobie za nie.
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo za miłe słowa.
Usuń