niedziela, 5 sierpnia 2012

Ginące symbole tożsamości krajobrazu wsi żuławskiej. Domy podcieniowe w Steblewie.


Summary:
Vanishing identity symbols of the unique landscape of the Żuławy countryside. Arcade houses in Steblewo.

Two arcaded houses from the 2nd half of the 18th century, renovated and rebuilt in the 19th century, have survived until now in Steblewo. Ground floor was constructed of brick, second floor was built in post-frame construction (timber framing). Both buildings have mansard roofs with attic windows. Unfortunately the arcade houses decay year by year...



W Steblewie do czasów obecnych zachowały się dwa domy podcieniowe zbudowane na planie prostokąta, pochodzące z drugiej połowy XVIII w., przebudowane w XIX wieku. Obydwa obiekty są wpisane do rejestru zabytków województwa pomorskiego (nr 273 i 274). Niestety oba budynki z roku na rok coraz bardziej niszczeją...

Dom nr 23 (na budynku widnieje numer 24)
Silnie wysunięty podcień wsparty jest na ośmiu drewnianych słupach. Parter budynku jest murowany z cegły. Drugą kondygnację wykonano w konstrukcji szkieletowej wypełnionej cegłą otynkowaną. W szczycie nad podcieniem możemy zobaczyć dekoracyjny układ rygli. Dach nad skrzydłami budynku posiada konstrukcję mansardową dwuspadową z lukarnami – o charakterystycznym podziale spadku dachu na dwie części, z których jedna ma łagodny skos, a druga jest bardziej stroma.

Dom nr 37 (dawniej nr 29)
Podobnie parter budynku jest murowany z cegły, a druga kondygnacja posiada konstrukcję szkieletową. Od frontu znajduje się silnie wysunięty podcień wsparty na ośmiu drewnianych słupach, z czego cztery posadowione są od frontu, a po dwa po bokach podcienia. Słupy podcienia zbudowano na ceglanych cokołach – w formie kolumn ze stylizowanymi głowicami z motywem lilii, pomiędzy kolumnami zwisają rzeźbione draperie. Dach budynku jest mansardowy o konstrukcji dwuspadowej z lukarnami. W tylnej części domu znajduje się skrzydło gospodarcze.

Literatura:
1. Tomasz Jagielski, Steblewo - historia wsi żuławskiej, Pruszcz Gdański 2008.
2. Bogna Lipińska, Żuławy Wiślane – ochrona i kształtowanie zabytkowego krajobrazu, Gdańsk 2011.
3. Otto Kloeppel, Die bäuerliche Haus-, Hof- und Siedlungsanlage im Weichsel-Nogat Delta. Teil III, Danzig 1924.



Dom nr 23
Z archiwum...

Źródło: Otto Kloeppel, Die bäuerliche Haus-, Hof- und Siedlungsanlage im Weichsel-Nogat Delta. Teil III, Danzig 1924.

* * *

Pierwszych pięć fotografii zrobiłam w 2006 roku, kiedy dom był w zdecydowanie lepszym stanie.  Pozostałych dwanaście fotografii dokumentuje stan obecny budynku.






















Dom nr 37
Z archiwum...

Źródło: Otto Kloeppel, Die bäuerliche Haus-, Hof- und Siedlungsanlage im Weichsel-Nogat Delta. Teil III, Danzig 1924.

* * *
 
A tu się nic nie zmieniło od 2006 roku (pierwsze cztery fotografie). Na pewno drzewa się rozrosły :-)









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz